Працевлаштування в Євросоюзі може бути законним і незаконним. Ми розповімо і про те, і про інше.

Легальне працевлаштування в Євросоюзі
Кожен, хто хоче отримати оплачувану роботу в єврозоні, зобов’язаний:

оформити національну робочу візу або її аналог;

отримати посвідку на проживання.

Українці, які працюють в ЄС за звичайною візі (в тому числі мультивізу), порушують міграційне законодавство. Злочинцями стають і ті, хто їдуть працювати туди по «безвізу». Він дає право відвідувати Шенгенську зону тільки в якості туриста або чийогось гостя.

Робота, за яку не платять
В ЄС сильно підтримують волонтерів. Там працюють десятки організацій, які пропонують приїжджим їжу і житло в обмін на виконання різних доручень. Тут раді всім незалежно від того, є спеціальність чи ні.

Якщо ви підете в Євросоюз, щоб стати волонтером, але будете отримувати гроші, то автоматично перетворитеся на порушника міграційної політики. Вас депортують і заборонять в’їзд на дуже довгий термін.

Сезонні роботи
Їх виконують тільки за робочою візою. Вам доведеться оформити цей документ. Навіть якщо ви не збираєтеся затримуватися за кордоном довше дозволених законом 90 днів.

Ділові поїздки
На території Євросоюзу можна працювати без робочої візи. Але тільки в тому випадку, якщо зарплату платить український роботодавець. Дане правило поширюється на всіх, хто знаходиться в ділових поїздках і відрядженнях.

Як українець, який хоче працювати в ЄС, може використовувати «безвіз»
Він дає право підготувати грунт для працевлаштування. Еврозакони не забороняють спочатку приїхати, а потім почати шукати роботу. Ви маєте повне право ходити на співбесіди. Якщо вам посміхнеться удача, обговоріть контракт і запропонуйте начальнику оформити запрошення.

Багато українців використовують «безвіз», щоб побачити, де доведеться працювати: оцінити умови праці і знайти житло, якщо його не пропонують. Він дуже допомагає шукачам, яким пропонують приїхати в ЄС, щоб пройти короткі тренінги та навчальні програми, що організовуються наймачем.

Коли всі умови узгоджені, договір затверджений і отримано запрошення на роботу, потрібно повернутися в Україну і подати документи на робочу візу. Коли вона буде готова, можна їхати в ЄС.

Чи варто витрачати час і гроші на знайомство з роботодавцем і курси
Безумовно. Ви:

Побачите, де і з ким доведеться працювати.

Переконайтеся, що вас не обдурять.

підготувати грунт для переїзду. Наприклад, знайдете, де будете харчуватися і жити.

Багатьом здасться, що поїздка буде накладної. Це актуально тільки в тому випадку, якщо витрачати гроші на шикарні ресторани і номери в п’ятизіркових готелях. В іншому випадку витрати на ознайомчий візит компенсує перша ж зарплата.

Неофіційне працевлаштування в ЄС
По-перше, це незаконно і дуже ризиковано. По-друге, українці, які працюють в ЄС нелегально, отримують менше і стають жертвами обману. Їх обводять навколо пальця посередники і наймачі.

7 ознак шахрайства, які можна виявити до відправки на роботу в Євросоюз
Вас обманюють, якщо посередник:

Не має ліцензії Мінсоцполітики. В такому випадку він працює незаконно.

Просить гроші вперед. Це порушення постанови Кабміну.

Пропонує роботу по будь-візі, крім робочої.

Приховує деталі працевлаштування. Назва фірми, посадові обов’язки, графік роботи, розмір оплати праці, умови проживання і страхування.

Чи не цікавиться вашими навичками.

Наполягає на підписанні договору, де є неоднозначні моменти. Наприклад, «і виконання інших робіт».

Вимагає віддати паспорт.

Якщо ви помітили хоча б один з перерахованих ознак, вас напевно хочуть обдурити. У кращому випадку вкрадуть аванс. У гіршому ви приїдете за кордон і потрапите в кабалу. Пам’ятайте: довіряти можна тільки тим агентствам і посередникам, які працюють офіційно.