В Україні обмеження на закордонні поїздки оповите безліччю міфів і некоректних тлумачень. Масла у вогонь підливають ЗМІ, роздуваючи цілком логічні заборони до позамежного рівня. До «невиїзним» зараховують усіх підряд. Навіть тих, у кого немає відстрочки від військової служби.

Насправді все не так. Щоб це зрозуміти, достатньо відкрити закон України з ідентифікатором 3857-XII та знайти 6-ту статтю. Там перераховані всі категорії осіб, яким тимчасово заборонено відвідувати інші держави.

Кого не випустять з України
Хто вважається «невиїзним» Коли можна буде виїхати
в своєму розпорядженні дані, що становлять державну таємницю Після закінчення терміну, встановленого 12-ю статтею зазначеного вище закону
Вчинили кримінальне правопорушення Після закінчення розслідування або після зняття запобіжного заходу
Визнані винними в скоєнні кримінального злочину Після закінчення терміну ув’язнення або після звільнення з-під варти
Ухиляються від рішення суду або інших органів, чиї постанови повинні виконуватися в примусовому порядку Коли громадянин виконає свої зобов’язання або виплатить заборгованість по аліментах
Перебувають під наглядом Нацполіціі Коли припинять спостереження
Що стосується військовослужбовців, вони можуть покинути Україну на загальних підставах. А тим, хто визнаний недієздатним, для перетину кордону потрібно мати судове рішення або завірена нотаріусом клопотання від законних представників.

Їдь, але не бери дітей
Обмеження на виїзд за кордон з дитиною поширюється на тих, хто порушили 7-у частину 184-ї статті адмінкодексу України, і понесли покарання. Воно діє протягом року. Від правила відступають тільки в одному випадку. Якщо є нотаріально завірений дозвіл від другого батька або виконуючого його обов’язки.

Чи повинен хтось повідомляти про обмеження на виїзд
Згідно з чинним законодавством, який наклав заборону орган зобов’язаний повідомляти про своє рішення тільки тим, хто підпадають під 1-й пункт 6-ї статті закону 3857-XII. Тобто зберігачам державної таємниці.

Всім іншим доведеться наводити довідки про наявність обмеження самостійно. Для цього потрібно подати відповідний запит в прикордонну.

Обмеження для забезпечення безпеки
Чи не випустити з України можуть на підставі 9-ї статті закону 3857-XII. Кабмін може обмежити можливість відвідувати окремі держави в рамках забезпечення безпеки життя громадян.

Але тим, у кого вже є віза і дозвіл на відвідування небезпечних країн, ніхто не указ. Їм відправляють попередження про те, що український уряд не зможе зробити так, щоб їм нічого не загрожувало.

З яких причин найчастіше не випускають з України
У 2018 році дозвіл на виїзд не отримали більш 4780 українців. Велика частина з них залишилася вдома через борги: кредитів, аліментів, несвоєчасної оплати комунальних послуг.

Але не кожна заборгованість може зробити людину «невиїзним». Повинно бути судове рішення, яке передбачає заборону на виїзд, або постанова інших органів. За кордон не випустять українців, які:

знаходяться під слідством через ДТП;

порушили правила дорожнього руху і не сплатили штраф.

Що робити, щоб уникнути проблем на кордоні
Чи плануєте подорож? Заздалегідь зв’яжіться з прикордонною службою (звичайно, якщо ви не засуджені за кримінальний злочин або не приховує від поліції).

Розберіться з боргами, аліментами та іншими зобов’язаннями. В такому випадку на вас не будуть поширюватися обмеження на виїзд за межі країни.