Чехія – одна з найпривабливіших країн для еміграції. Відповідно, багатьох людей цікавить, як можна переїхати туди на ПМЖ.

Переваги ПМЖ в Чехії
Іноземець з ПМЖ отримує ряд прав, які зрівнюють його права з правами громадянина країни. В першу чергу, людина, який постійно проживає на території країни, має право на легальне працевлаштування на рівних умовах з громадянином. Йому більше не знадобиться дозвіл з бюро працевлаштування для роботи.

Стають доступні всі соціальні пільги: людина має право на пенсію, медичне обслуговування і т.д. Медичне обслуговування поширюється і на його дітей на весь час навчання, тобто до 26 років. Після отримання ПМЖ іноземець може розраховувати на вигідні умови кредитування, в тому числі для покупки житла.

І нарешті, через 5 років постійного проживання іноземець має право спробувати отримати повне чеське громадянство.

Робота та бізнес в Чехії
Після отримання ПМЖ іноземець отримує право вести бізнес так само, як громадянин. Бізнес потрібно реєструвати в канцелярії торгівлі, а потім у фінансовій і в управлінні соц. забезпечення. Для підприємця обов’язково мати медичне страхування.

Що стосується роботи, після ПМЖ можна працювати без спеціального трудового дозволу, а також розраховувати на мінімальну ставку, встановлену законом. Для легальної роботи обов’язково укладається трудовий контракт, завірений юристами. Якщо ж ви в пошуку роботи, то маєте право звернутися в біржу праці (це не стосується приватних підприємців і студентів-очників).

Хто має право на ПМЖ в Чехії?
Згідно із законодавством, на постійне місце проживання цієї країни може претендувати:

Іноземець, який прожив в країні безперервно і легально щонайменше 5 років, і весь цей термін має посвідку на проживання.

Громадянин будь-якої країни, якщо він зможе підтвердити свої чеські корені.

Що складається в шлюбі з громадянином країни, через 2 роки після отримання посвідки на проживання.

Батьки громадянина Чехії, якщо вони самотні і старше 65 років, тобто потребують опіки.

Дорослий дитина громадянина країни, якщо батькові (матері) більше 65 років.

Людина, який усиновив громадянина Чехії.

Діти громадянина країни чи іноземця, який отримав ПМЖ; за умови, що вони не досягли повноліття.

Особа, чиє громадянство – в інтересах країни. Наприклад, політик, спортсмен і т.д.

Цим переліком вичерпуються законні способи отримання ПМЖ в Чехії. Незалежно від того, як широко рекламуються інші способи, вони не тільки неефективні, але в ряді випадків і незаконні.

Що потрібно, щоб отримати ПМЖ в Чехії?
Щоб отримати можливість переїхати в цю країну на постійне місце проживання, громадянин іншої країни повинен відповідати ряду вимог.

В першу чергу, цю людину не повинно бути судимостей – це буде перевірено шляхом подачі відповідного запиту в МВС. Також у майбутнього мешканця Чехії не повинно бути боргів або інших обтяжень, таких як аліменти, податки або пенсійне страхування, соціальні виплати тощо.

Для подачі заяви знадобиться зібрати пакет документів на ПМЖ і пройти іспит, який підтверджує базове знання чеської мови.

Документи для подачі заяви
Для подачі заяви знадобиться:

Паспорт громадянина.

Заповнена анкета.

Супутні документи, що підтверджують право на отримання ПМЖ (в тому числі підтвердження про проживання).

Будь-який документ, що підтверджує знання чеської (диплом, сертифікат тощо.).

Підтвердження наявності стабільного щомісячного доходу, достатнього для проживання в країні.

Якщо підставою для ПМЖ стало перебування в країні протягом 5 років, досить вказати це в анкеті без окремої подачі документів.

У яких випадках забирають ПМЖ
ПМЖ – це право, яке можуть як дати, так і забрати або просто не продовжити, але для цього завжди є причини. Зокрема, людина позбавляється права на проживання, якщо він довгий час не перебував на території країни; якщо у нього є борг перед державою або його притягнуто до кримінальної відповідальності.