Для легального оформлення на роботу в Чехії потрібні документи. Один з них – дозвіл. Його дадуть, якщо ви знайдете роботодавця до від’їзду, так як вам потрібно буде оформити ряд паперів через консульство. Ми розповімо, як отримати дозвіл, і які права вона дає.

Працевлаштування українців в Чехії: головні правила
Офіційне оформлення на роботу гарантує дотримання ваших прав і своєчасну оплату праці. Уникайте сумнівних пропозицій, найму без договору, а також поїздок на заробітки за туристичними та іншими візами, крім робочої та синьої карти.

Вакансія стане офіційно доступна, коли потенційний роботодавець підтвердить, що вона не зацікавила ні чехів, ні громадян інших країн – членів Євросоюзу, а також швейцарців, лихтенштейнцев, ірландців, норвежців. Ця процедура займає місяць. Після закінчення даного терміну вакансія розміщується на чеській біржі праці. Якщо на неї не відгукнуться, компанія має повне право шукати здобувача в інших країнах.

На кожну вакансію подається окрема заявка. Дозвіл видається людині, який буде займати певну посаду в конкретній компанії.

Хочете зайняти 2 посади в одній і тій же організації? Вам належить подати окрему заяву на кожну вакансію. Бажаєте працювати у двох різних наймачів за однією спеціальністю? Вам теж потрібно окремий дозвіл для кожного з них. Тривалість їх дії відповідає періоду, на який наймається співробітник за договором, але:

Максимум – 24 міс.
Не більше терміну, на який видана віза.
При необхідності документ можна пролонгувати.

Дозвіл на працевлаштування в Чехії: кому воно потрібно, а кому ні
Цей документ обов’язковий, якщо ви:

Студент з обміну молодше 26 років.
Чи плануєте тимчасове працевлаштування за короткостроковою візою.
Відправляєтеся у відрядження від компанії, штаб-квартира якої знаходиться за межами ЄС, Ісландії, Швейцарії, Ліхтенштейну, Норвегії.
Чи ведете підприємницьку діяльність по довгостроковій візі.
Чи плануєте влаштуватися на сезонну роботу або стажування у чеського роботодавця менше ніж на 6 місяців.
Будете працювати за контрактом міжнародного рівня.
Дозвільний документ не буде потрібно тим, у кого є посвідка на постійне проживання, хто возз’єднується з сім’єю, запрошений родичем з Євросоюзу на фіксований період або є представником релігійної організації (наприклад, священиком), зареєстрованої в Чеській Республіці. Цей документ не потрібен випускникам чеських вузів і середніх освітніх установ, а також відрядженим на запрошення місцевої компанії.

Як оформити дозвіл на роботу в Чехії
Ініціювати процес можуть:

Здобувач.
Роботодавець.
Представник сторони (за дорученням).
Для цього потрібно подати заяву в крайове бюро, що займається питання зайнятості там, де ви будете працювати. Що там потрібно вказати:

Паспортні дані, ІПН.
Дані роботодавця.
Вид роботи.
Місце і тривалість працевлаштування.
Що потрібно додати:

Копію паспорта.
Заява компанії (підприємця) про наймання конкретного претендента.
Копії атестата, диплома та інших документів, що підтверджують рівень кваліфікації. Їх потрібно завірити у нотаріуса.
Чим відрізняються дозвіл на роботу в Чехії і робоча віза в Чехію
Основні документи, необхідні іноземцям для легальної роботи – трудова і синя карти. Вони дають право жити в Чехії. А дозвіл дозволяє займати конкретну посаду в певній компанії.