З появою біометричних паспортів істотно зросла кількість вакансій з європейських країн з пропозицією працевлаштування по безвізу. Дана схема замінила існуючий канал нелегальних трудових мігрантів за туристичними візами.

Пропозиції агентств здаються привабливими і привабливими, адже здобувачеві не доведеться витрачати гроші на оформлення додаткових документів. Можна просто заплатити певну суму і відправитися працювати. Але реальність виглядає далеко не так привабливо.

Навіщо потрібен біометричний паспорт
Українці отримали безвізовий режим, щоб подорожувати по Європі, не оформлюючи туристичних віз в посольствах. Це набагато швидше і зручніше. Але біометричний паспорт не дає право вести трудову діяльність за кордоном , за винятком окремих держав, в законодавстві яких є лазівки.

Польський приклад роботи по безвізу
Роботодавці з Польщі та українські агентства відмінно освоїли схему найму трудових іммігрантів без оформлення робочих віз. Суть методу обумовлена недосконалістю місцевого законодавства. Українцю потрібно приїхати на територію Польщі і підписати з роботодавцем Oświadczenie (запрошення на роботу), що дозволяє працювати без оформлення візи протягом 90 днів.

Але у цього методу є два недоліки:

Договір укладається тільки після прибуття. Значить, висока ймовірність того, що вас можуть відправити в нікуди, взявши відчутний аванс.
Знайти постійну роботу неможливо. Працювати без оформлення відповідної візи можна тільки протягом 90 днів.
Потрібно згадати і про хитрощах наймача. Українцям часто пропонують два варіанти: або працювати за договором (наприклад, за 10 злотих на годину), або без, але за 12. Більшість вибирає більш «вигідне» пропозицію. Але через місяць їх звільняють, змушуючи сплатити штраф за порушення вигаданих приписів.

Така схема працевлаштування використовувалася молдаванами, коли вони отримали безвізовий режим. Лазівку усунули тільки через 3 місяці. Тому подібний формат працевлаштування не дає гарантій громадянам України.

Фінський досвід
Збір ягід у Фінляндії не рахується трудовою діяльністю. Його можна трактувати як тимчасову зайнятість туриста, що супроводжується здачею зібраного врожаю в приймальний пункт. Тому Фінляндія стала популярним напрямком для нелегального працевлаштування. Про нелегальної роботи в Фінляндії і що може загрожувати нелегалам читайте в нашій статті . Але різниця з умовами, запропонованими роботодавцями, які дотримуються закону, залишається суттєвою:

У нелегала завжди є ризик бути обманутим і залишитися без грошей.
Робочі навантаження не нормуються. Іммігранта можуть просто експлуатувати, погрожуючи звільненням.
Умови проживання далекі від прийнятних.
Наявність біометричного паспорта істотно спрощує отримання дозволу на офіційне працевлаштування. Замість візи достатньо оформити сертифікат на право роботи, вартість якого становить 50-60 євро.

Рішення приймаються швидко. Це дуже зручний спосіб використовувати оновлений документ і отримати легальну роботу з договором, де детально розписані всі пункти і зобов’язання сторін. Навіть відправляючись на сезонні роботи, можна оформити сертифікат, щоб не побоюватися обману з боку наймача. Законодавство Фінляндії буде на боці працівника.

Досвід інших країн
Багатьох приваблює збір полуниці по безвізу в Італії , так як вони думають, що там діють такі ж правила, як на фінській території. Але це не так. В Італії збиральництво вважається трудовою діяльністю. Тому займатися ним без візи заборонено під загрозою депортації та штрафів.

Решта країн ЄС дотримуються приблизно тієї ж політики. Щоб працювати, потрібно оформити робочу або студентську візу. Наявність біометричного паспорта не впливає на пошук роботи в Європі.