Кожен, хто вирушає до Чехії, сам приймає рішення, як буде працювати: легально чи ні. Але навіщо порушувати закон і свідомо позбавляти себе прав, якщо уряд країни постійно збільшує квоту на працевлаштування українців? Зараз частка трудових мігрантів досягла 20 тисяч осіб на рік.

Чеська економіка на підйомі. Рівень безробіття в країні складає всього 2,5% . Але місцеві роботодавці скупі. Вони платять менше, ніж в більш розвинених країнах ЄС. Чехи не хочуть працювати на таких умовах, тому уряд почав залучати українські кадри. Так як оформлення документів – тривалий процес (займає до 90 днів), роботодавці готові обходити закон: тобто приймати нелегалів. Їм з радістю допомагають кадрові агентства.

Це означає, що влаштуватися на роботу в Чехії нелегально можна. Але краще цього не робити. І ми розповімо чому.

Нелегали в Чехії
З появою безвізового режиму схеми постачання нелегальної робочої сили на чеський ринок праці стали ще простіше, ніж раніше. Тепер багато в’їжджають в країну за біометричного паспорту. Вони займаються сезонними роботами, так як мають право перебувати на території Євросоюзу 90 днів протягом 180 днів.

Але є і більш витончені схеми. Наприклад, з польськими робочими візами. Здавалося б, вони повинні давати право на працевлаштування в Європі. Але справа в тому, що Польща – єдина країна, яка дозволяє українцям працювати по «безвізу». А щоб працювати в Чехії, потрібен дозвіл місцевої міграційної служби.

Де працюють українські нелегали в Чехії
Вони збирають ягоди, урожай, трудяться на будівництві. Але отримують менше чехів. І це дуже вигідно роботодавцям.

Міграційна політика Чехії по відношенню до нелегалів
З кожним роком вона стає жорсткішим. Кількість поліцейських перевірок зростає. Компанії, в штаті яких є іноземці-нелегали, платять штрафи в розмірі 10 тис. Євро за кожного.

Круті заходи обумовлені істотним зростанням потоку трудових мігрантів. Є ризик, що якщо їх число перевищить 50% від загального числа виїжджаючих за «безвізу», його призупинять.

Що буде нелегалу, якого спіймають в Чехії:
Депортація з країни.
Заборона на в’їзд в будь-якій державі єврозони.
Штраф до 1000 євро.
Але якщо число тих, хто працюють незаконно, не зменшиться, заходи можуть посилити.

Депортація з Чехії за нелегальну роботу
Статистика висланих нелегалів щорічно зростає. У 2013-му депортували 392 людини. У 2017-му їх кількість збільшилася в 8 разів: з держави вислали більш 3111 чоловік. Велика їх частина – українці.

Якщо ви вирушили працювати в Чехію як нелегал, а вас піймали і депортували, це не найгірше розвиток подій. Погоджуючись працювати без договору, офіційного працевлаштування та робочої карти, ви ризикуєте втратити більше.

Від нелегала простіше позбутися. Наприклад, звільнити за найменшу провину. Це дуже часто відбувається за кілька днів до видачі заробітної плати.

Роботодавець може запропонувати вибір: отримувати менше офіційно або більше, але в конверті. Багато українців віддають перевагу другому варіанту. Але найчастіше їм не вдається заробити навіть те, що можна було б за договором.

Чим українські трудові мігранти платять за нелегальну роботу
Найдорожчим – життям і здоров’ям. Якщо ви отримаєте виробничу травму, будучи влаштованим офіційно, витрати на лікування компенсує роботодавець. Але якщо щось трапиться, а ви нелегал, той скаже, що ніколи не був з вами знаком.

Працювати в Чехії неофіційно цілком реально, якщо ви готові ризикувати здоров’ям, грошима і не цінуєте свої цивільні права. Решті краще звернутися до професіоналів , які допоможуть знайти офіційну вакансію і оформити робочу карту.