Нелегальна робота в Фінляндії цілком можлива. Щоб потрапити на територію даної країни, раніше українці користувалися туристичними візами. Зараз вони можуть зробити це за допомогою біометричного паспорта.

Особливості фінського законодавства
Найчастіше нелегали займаються збором лісових ягід. За фінським законам він не вважається трудовою діяльністю. Тобто ви збираєте ягоди, після чого добровільно здаєте їх державному збирачеві.

Фактично це одна з різновидів туристичного дозвілля. Відповідно до закону, поліція не може пред’явити претензії. Фінляндія на 80% вкрита лісами, тому кількість нелегальних трудових мігрантів обчислюється тисячами.

Інші види трудової діяльності теж можна здійснювати без сертифіката на право працевлаштування (його видають при наявності біометричного паспорта) або робочої візи (потрібна українцем із закордонними паспортами старого зразка). Але якщо нагряне поліція, результатом стануть депортація і інші неприємні наслідки.

Як потрапляють на нелегальну роботу
На території України та інших країн СНД діє багато шахрайських агентств, що сприяють припливу нелегальних трудових мігрантів на фінську територію. Вони домовляються з фінськими наймачами: оформляють туристичну, гостьову візу або готують документи для біометричного паспорта, після чого відправляють своїх клієнтів працювати без договору.

Найгірші сценарії розвитку подій
Передача паспорта посереднику. Це робити категорично не можна. Але зловмисники досить переконливо брешуть про те, що документ буде в повному порядку.

Попадання в кабалу. Вас будуть змушувати працювати понаднормово, позбавляти зароблених грошей. Навіщо платити нелегальному трудовому мігранту? Він нічого не доведе, йому не допоможе уряд.

Все закінчиться даремно витраченим часом і відсутністю коштів на квиток додому.

Якщо ви не віддасте паспорт, але все одно влаштуєтесь неофіційно, через відсутність відповідного дозволу або візи пройдете той же шлях. Єдина відмінність – у вас буде документ, що дозволяє залишити країну самостійно.

Нелегальна робота з візою
Українці можуть отримати право на роботу за студентською або трудової візі (власникам біометричного паспорта потрібен сертифікат). У першому випадку потрібно запрошення від роботодавця і ряд інших документів. У другому досить вчитися в фінському вузі, де безкоштовна освіта надається всім, включаючи іноземців.

Як і в будь-якій країні, в Фінляндії процвітає ринок нелегального працевлаштування. Мігрантів з дозвільними документами частіше приймають на неофіційну роботу. У вас буде два варіанти:

Офіційне працевлаштування з оплатою, наприклад, 10 євро на годину. Все оформлять за законом, але доведеться платити податки.
Неофіційна робота з окладом 12 євро на годину без додаткових податкових навантажень.
Більшість недалекоглядних українців обирає другий варіант. Їх завантажують роботою, експлуатують практично без вихідних. Робочі годинник не нормовані, про понаднормових не йдеться.

Коли добігає кінця перший місяць роботи, нелегала звинувачують в порушеннях, заподіянні шкоди або вигадують інші приводи, щоб швидше позбутися і не платити. Він не може нікому поскаржитися, так як працював незаконно. На нього не поширюється соціальний захист.

Підсумки
Нелегальна робота в Фінляндії існує. Але це ненадійний і дуже небезпечний спосіб працевлаштування. Він загрожує не тільки відсутністю заробітної плати, а й депортацією.

Захистіть себе від співпраці з шахраями. Заручіться підтримкою відповідального агентства з працевлаштування за кордоном.