Станом на перший квартал 2021 року ми помічаємо тенденцію, що велику кількість українців цікавить робота у Чехії. Паралельно з цим збільшується кількість спеціальних чеських урядових програм, розроблених для іноземців, котрі приїжджають на роботу до цієї країни. Головною причиною виїзду на роботу до Чехії є рівень заробітної плати.

Давайте детальніше розглянемо економічную ситуацію на чеському ринку праці

Фактом залишається те, що зарплати у Чехії та рівень життя вищі, ніж у більшості країн Європи. Економіка країни досить стабільна, також достатьно розвинений промисловий сектор. Велика кількість підприємців досить успішно керують бізнесом, а міжнародні компанії відкривают свої представництва у Чехії. За даними European Commission, рівень безробіття у Чехії не перевищує 4%. Іноземці з легкістю можуть знайти роботу у Чехії як для кваліфікованих спеціалістів, так і роботу, що не потребує кваліфікації. Найпоширенішими у 2021 році є вакансії для медичних працівників, профессійних будівельників, програмістів – якщо не брати до уваги сферу послуг: офіціанти, хостесс, різноробочих.

Служба міграції Чеської Республіки зазначила, що кількість іноземних заробітчан на території Чехії вже перевищила півмільйона осіб. Приблизно 40% з них – це приїжджі з Словаччини та України.

Яка ж мінімальна зарплата у Чехії?

По-перше, треба чітко розрізняти поняття чистої (Čistá mzda) та брудної (Hrubá mzda) зарплати. Під першим поняттям мається на увазі, що та сума, котра буде видана роботодавцем працівнику після утримання усіх відрахувань до фондів, сплат податків. Відповідно, брудна зарплата вираховується за формулою – чиста + 6,5% соціальне страхування + 4,5% медичне страхування. Але це ще не все – іноді можна зустріти так звану “супербрудну зарплату” (Superhrubá mzda). Її формула виглядає наступним чином – брудна + 25% соціальне страхування + 9% медичне страхування + прибутковий податок у розмірі 15%. Тоді як соціальне страхування складається за наступним відрахуванням: страхування в разі хвороби – 2,3%, обов’язковий внесок до ПФ – 6,5% з працівника і 21,5% з роботодавця, перерахування до фонду зайнятості – 1,2%. Деякі категорії фізичних осіб у Чехії мають певні знижки, а саме – платники податків 80 євро на місяць, студенти 13 євро, батьки однієї дитини 44 євро на місяць, двох дітей 99 євро, трьох та більше +70 євро за кожну дитину. Станом на 2021 рік, офіційна мінімальна зарплата у Чехії становить 15200 крон, це приблизно 580 євро на місяць. Мінімальна погодинна ставка становить 90,5 крон (тобто 3,5 євро). Треба зазначити, що у порівнянні з минулим роком, мінімальна заробітна плата у Чехії збільшилась на 4%, що становить приблизно 600 крон, або 23 євро. Але мінімальну заробітну плату отримує всього лише 4% робітників, тобто близько 150 тисяч осіб.

У порівнянні з іншими країнами Євросоюзу за рівнем мінімальної зарплати Чехія випередила декілька країн: Угорщину, Болгарію, Румунію та Латвію. Якщо брати до уваги найближчих сусідів, то попереду Чехії тільки Польща та Словаччина, та й вони з невеликим відривом.

З мінімальними зарплатами ми розібрались і можемо зробити висновок, що їх отримує незначна кількість зайнятих людей.

А як щодо середніх зарплат?

Ми маємо офіційні дані статистичного управління Чеської Республіки, котрі говорять, що середня зарплата в країні у 2021 році становить 35611 крон на місяць, до сплати податків. Приріст відносно минулого року також склав 4.4%. Зарплату від 16356 до 63781 крон отримує близько 80% працівників. Чоловіки заробляють в середньому 35129 крон, а жінки 30281 крону.Звісно ж, що рівень оплати повністю залежить від спеціальності, досвіду працівника та його кваліфікації, також від галузі економіки та регіону. Насправді, розподіл зарплати у Чехії відбувається не зовсім рівномірно. Одна й та ж сама посада в столиці та на півночі Чехії буде оплачуватись 1500 євро та 550 євро відповідно. Найбільше отримують лікарі (до 2600 євро), юристи (2000 євро), програмісти (1700-1900 євро). Найнижчі зарплати від 300 до 500 євро отримують різноробочі, двірники, сезонні працівники та люди без кваліфікації. Щодо Українців, то їх середня зарплата в Чехії становить біля 600 євро. Знову ж таки, рівень прибутку наших заробітчан залежить від місця роботи, кваліфікації працівника. Таким чином дипломований спеціаліст зможе отримувати до 1000 євро на місяць.

Найбільш популярні вакансіі у Чехії

Як не дивно, зараз помічається тенденція зростання середніх зарплат у працівників сфери IT, банкірів та інженерів. Менеджери вищої ланки отримали лідерство за розміром зарплати – вона становить близько 7500 євро на місяць. Велика кількість чеських фахівців виїжджає працювати до більш розвинених країн ЄС – Німеччина, Британія. У порівнянні з більш успішними країнами Західної Європи, чеські зарплати досить низькі. Згідно з інформацією видання Eurostat, середньостатистичний громадянин ЄС щомісяця отримує 3 000 євро. Так, зарплата в Німеччині становить 4 035 євро, а в Фінляндії – 3 548. При цьому в Чехії середня зарплата все ж вище, ніж у Польщі (1 190 євро) або Болгарії (675 євро). Чи варто їхати на заробітки в Чехію? Все залежить від типу роботи, регіону та обумовленого рівня оплати.
Бережіть себе!