У 2017 році кожен громадянин України отримав право на переміщення по країнах Євросоюзу без оформлення візи. При цьому, для відвідування Чехії в ходу залишаються короткострокові шенгенські візи типу С і національні довгострокові типу D. У 2018 році багато і зовсім можуть обійтися без оформлення дозвільного документа, якщо мають біометричних паспортом нового типу. Короткий термін перебування затребуваний тими, хто відвідує родичів, подорожує або проходить лікування. А ось довгострокове перебування частіше потрібно для навчання і роботи, віза типу D затребувана всіма категоріями фахівців з України: від дипломатів до укладальників плитки. Навіщо потрібна віза, якщо прийняли безвіз? В першу чергу, оформлення візи — найбільш короткий і ефективний спосіб отримати посвідку на проживання. А це вже відкриває можливості мати більше прав і менше ризиків. Плюс до всього, працюючи в чужій державі легально, ви отримуєте можливість відстоювати свої права, в чому обмежені «нелегали», часто страждають від нечистих на руку роботодавців. Наприклад, легально працевлаштованому іноземцю в разі звільнення з роботи, держава запропонує допомогу в розмірі 400 євро і безкоштовний авіаквиток на батьківщину. Таким чином, офіційне оформлення дає вам гарантію, що при будь-яких обставинах ви потрапите на батьківщину не з порожніми руками.

В березні 2017 року через ЧР було депортовано понад 300 українців, які працюють нелегально. Варто враховувати, що в Чехії строго контролюється питання працевлаштування без відповідних на те підстав: реєстрації підприємства на території країни, ВНЖ, робочої карти і візи категорії D. неоформлених працівників соціально не захищений, маючи проблеми зі здоров’ям, він не зможе навіть звернутися в медичний заклад за державний рахунок. Абсолютно всі витрати йому доведеться покривати зі своєї кишені, при цьому не мати гарантій, що його праця і пов’язані з ним ризики будуть оплачені чесно.

Для того, щоб оформити довгострокову візу з правом на роботу в Чехії, необхідно звернення до консульське представництво згідно територіальним знаходженню по вашій прописку. Всього їх два: генеральне Консульство Чехії у Львові і представництво ЧР в Києві. Реєстрація здійснюється за допомогою електронних ресурсів установи, і є обов’язковою тільки для тих, хто робить запит на довгострокове перебування в країні.

Заявка повинна містити:

ім’я та прізвище, дублюючі дані з закордонного паспорта;
дата народження;
номер закордонного паспорта;
контактні дані, включаючи номер телефону та адресу електронної пошти;
мета вашої поїздки або тривалого перебування.

Тепер головне: оформлення робочої карти. Для її отримання подають заповнений візовий формуляр, діючий закордонний паспорт з двома чистими сторінками. Додаються 2 свіжих фото і документ про матеріальне забезпечення в Чехії, де вказано дохід не менше 55000 крон за півроку, тобто 15-ти кратний прожитковий мінімум держави. В цей же список додається договір з чеським наймачем, де вказаний дохід перевищує або знаходиться на рівні, позначеному мінімальною зарплатою в Чехії.

Додатково може запитуватися документ про професійну компетентність, дозвіл на роботу іноземця, який входить до складу органу управління чеської компанії, і документ, що підтверджує обставини, за якими вам не потрібен дозвіл на роботу. Як правило, достатньо буде одного зі списку.

Заява на оформлення робочої карти розглядається протягом 60 — 90 днів, і надається документ виключно на термін валідності трудового договору, але не більше, ніж на 2 роки. Якщо робота в Чехії вимагає спеціального на те дозволу, то робоча карта видається на термін дії цього дозволу. Що дає ця карта? Сьогодні вона замінює собою вид на проживання і дозвіл на роботу. А це:

можливість проживати і працювати на території Європейського держави;
вільне переміщення по всіх країнах Євросоюзу, що входять до Шенгенської зони;
можливість отримати прописку або придбати нерухомість;
отримати водійські права, купити автомобіль і зареєструвати його в Чехії;
можливість брати кредити;
навчатися безкоштовно;
відкривати рахунки і здійснювати фінансові операції в банках ЧР;
отримувати візи для відвідування інших країн, чиї посольства розташовані на території Чехії.