Працевлаштування за кордоном вимагає попередньої підготовки і правильної поведінки на місці. Ми дамо 9 універсальних порад, які допоможуть уникнути більшості проблем і розвіють деякі помилки.

№ 1. Ретельно вибирайте країну
В кожній державі своя політична і економічна обстановка. Навіть в на вигляд благополучній Європі регулярно виникають проблеми. Тому перш ніж шукати вакансії за кордоном, потрібно дізнатися, як йдуть справи, і відправитися туди, де спокійно.

№ 2. Вивчіть умови в’їзду
Для оформлення робочої візи або іншого документа для офіційного працевлаштування потрібен певний перелік паперів. У кожній країні він індивідуальний. У багатьох державах, особливо в Європі, працюють спеціальні програми для мігрантів, які володіють певними професіями. Їх потрібно вивчити, щоб знати свої права і вибрати найпростіший спосіб отримати документи, які дають право на працевлаштування.

№ 3. Приділіть увагу складанню резюме
Керуйтеся правилами і стандартами, прийнятими в тій країні, де ви хочете працювати.

№ 4. Вивчіть іноземну мову
Краще англійська. Він стане в нагоді в більшості розвинених країн світу. Без знання мови можна розраховувати тільки на які не потребують кваліфікації вакансії.

№ 5. Підготуйте додаткові документи
Візьміть з собою трудову книжку. Вона може не знадобитися, зате при необхідності підтвердить ваш стаж.

Попросіть рекомендації у колишніх роботодавців.

легалізує диплом. Як це зробити, розкажуть в консульстві тієї країни, де ви плануєте працювати.

Ще два документа, які можуть знадобитися кожному українцеві, що прийняв рішення відправитися працювати за кордон, – медична книжка і водійське посвідчення (якщо воно є).

№ 6. Перевірте свого посередника
Він повинен працювати легально і дотримуватися чинного законодавства. Не зв’язуйтеся з тими, хто пропонують невиразні умови праці, приховують інформацію або просять аванс.

№ 7. Перевірте свого роботодавця
Відвідайте його офіційний сайт . Дізнайтеся про умови найму, режимі роботи, посадові обов’язки. Зайдіть на тематичні форуми. Там можуть розповісти про те, що приховав ваш майбутній роботодавець.

Вивчіть договір
Це краще зробити разом з юристом. Перевірте кожен пункт. Переконайтеся, що в документі немає фраз на кшталт «та інші роботи», і він відповідає нормам тієї країни, де ви плануєте працювати.

№ 8. Прорахуйте бюджет
Заздалегідь дізнайтеся про витрати:

на житло,

харчування,

транспорт.

Зіставте їх з розміром оплати праці. Часто трапляється так, що на перший погляд високої зарплати виявляється недостатньо для проживання на місці працевлаштування.

Міф про оплату праці
Багато «заробітчани» рвуться за кордон в надії отримувати високу в порівнянні з Україною заробітну плату. Але вони не беруть до уваги, що в країнах з високим рівнем доходу настільки ж високі витрати і податки. А на солідні зарплати можуть претендувати тільки висококласні фахівці. І то в окремих галузях.

№ 9. Вивчіть місцеве законодавство
Це єдиний спосіб:

захистити свої права і зрозуміти, коли їх порушують;

уникнути проблем з законом.

Пам’ятайте: в кожній країні свої засади і традиції. Той, хто їх знає, істотно полегшить собі життя.

Як убезпечити себе «заробітчанину»
Зробіть 6-8 копій паспорта. Половину залиште у друзів і знайомих, а решта візьміть з собою. Нікому не віддавайте свій паспорт. Для легальних цілей цілком достатньо копій.

Запишіть контакти посольства України, служби порятунку і інших органів, які можуть допомогти трудовим мігрантам. Зробіть чітку фотографію і залиште її родичам або друзям. Вона допоможе поліції знайти вас, якщо ви пропадете.