Коронавірус закрив дорогу додому кільком десяткам українців, які приїхали до Фінляндії щодо безвізового режиму. Грошей на продовження перебування в країні у багатьох не залишилося.

Безвізовий режим зіграв злий жарт з громадянами України – кілька десятків людей скоро можуть опинитися в Фінляндії на нелегальному становищі через те, що не мають можливості вчасно покинути країну.

– Це і сезонні робітники, контракт яких закінчується, це і туристи, і ті, хто приїхав до родичів, – перераховує активіст української діаспори Тимур Бабкін.

У самого Тимура зараз гостює літня мама. Фінські влада пропонує українцям покинуть країну авіарейсом в Білорусь – рідкісні польоти ще здійснюються. Цей варіант Бабкін не розглядає.

– До Мінська мама добереться, а далі як? Треба шукати приватника, щоб довіз до українського кордону, а звідти теж незрозуміло яким чином до рідного міста. Вона таку дорогу просто не подужає.

Шлях через Мінськ не підходить і для Анни Визір, яка приїхала з сім’єю в гості до фінським родичам.

520 євро за дорослого і 270 євро за дитину. Для моєї родини це не найкращий варіант.

– Анна Визір

– Ми планували виїхати через Росію на машині. Зараз кордон закритий, а летіти до Мінська – значить залишати автомобіль тут.

Продовжити дозвіл на перебування в країні можна, подавши заявку до Міграційної служби. Проблема в тому, що це дуже дорога процедура.

– 520 євро за дорослого і 270 євро за дитину. Для моєї родини це не найкращий варіант. Крім того, невідомо, отримаємо ми дозвіл чи ні, – каже Анна, яка вважає таку ситуацію несправедливою.

– Туристи з візами можуть продовжити дозвіл в поліції, коли мова йде про надзвичайні обставини, і це обходиться в багато разів дешевше. А туристи без віз таким правом не володіють. Виходить, мені було б вигідніше зробити візу лише за 40 євро.

Визір посилається на положення, згідно з яким, у разі форс-мажорних обставин, поліція може продовжити візу іноземному візитерові. Коштує така послуга всього 30 євро.

Якщо іноземець в строк не оформить дозвіл, то людиною вже буде займатися поліція.

– Migri

Для безвізових туристів все значно складніше. У Міграційної служби заявляють, що єдиний легальний спосіб затриматися в Фінляндії – це зібрати документи, що підтверджують надзвичайні обставини, заплатити гроші і чекати рішення влади. Процедура детально описана на сайті Мігро.

Виникає питання: що робити, якщо таких грошей немає.

– Тоді Міграційна служба не розглядатиме заяву, – пояснює офіційний представник Migri Райса Бернардс. – Якщо іноземець в строк не оформить дозвіл, то людиною буде займатися вже поліція. Його подальша доля не входить в наші повноваження.

Ніяких знижок на надзвичайну ситуацію Міграційна служба не робить, посилаючись на закон про іноземців. На цей же закон спирається і поліція.

– Людину можуть звинуватити в порушенні закону про іноземців, а це, в свою чергу, може привести до штрафу і початку депортаційного процесу, – говорить інспектор Поліцейського управління Арі Йокінен.

До всього іншого, нелегалу може загрожувати тимчасову заборону на в’їзд до ЄС.

Європейська комісія рекомендує допомогти людям

Тимур Бабкін ретельно вивчає питання. Йому на очі потрапила рекомендація Європейського Союзу, в якій закликають увійти в становище тих, хто не може виїхати.

– У документі закликають не карати людей. Зокрема, не накладати заборону на в’їзд або інші штрафні санкції, – каже Бабкін.

Як пояснили в Міграційної служби, ніякі подібні рекомендації, однак, у Фінляндії не розглядаються.

Згідно з останньою інформацією, Україна готує чартерний літак, щоб вивезти співвітчизників, проте про точну дату рейсу поки інформації немає. Тим часом, у деяких українців уже минув термін перебування в Фінляндії. Чи будуть їх депортувати і яким чином, в умовах карантину поки неясно.